E premte, 19 Korrik, 2024

Aktualitet

Ilir Beqaj refuzoi të paguante 10 mln lekë, GJKKO: SPAK t’u japë të ish-ministrit aktet pa pagesë

GJKKO ka urdhëruar SPAK t’i vërë në dispozicion Ilir Beqajt, aktet e dosjes  së hetimit për sterilizimin, në menyreë elektronike dhe pa pagesë. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri  refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Edhe vetë ish-ministri Beqaj, në një prononcim për gazetarët konfirmoi dicka të tillë, ku shpreh se “gjykata […]

Sulmet e Metës ndaj Altin Dumanit, reagon drejtuesi i ambasadës amerikane, Wisner: Shqetësuese! Shqiptarët duan drejtësi dhe kjo është boll e qartë për këdo

Duke marrë nga shkasë nga sulmet e kryetarit të Partisë së Lirisë, Ilir Meta në drejtim të kreut të Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani, i ngarkuari me punë në ambasadën amerikane në Tiranë, David Wisner, thekson se sulme të tilla janë shqetësuese. “Është shqetësuese të shohësh ato lloj sulmesh që kemi parë. Nuk kanë vend […]

Opinion

Të fitosh titullin Njeri!

Nga HALIL RAMA   Mesazhet që përcjellin shembullin e tij kanë emrin KRENARI. Krenaria ka nevojë për një truall, për një shtrat që rritet…E pikërisht në këtë shtrat ka ecur dhe ecën prof. dr. Sali Kurti, i përshtatur mirë me kohën, bujar, fisnik, humanist i pashoq, intelektual i mirëformuar dhe i zoti, që ka çarë në […]

AstraZeneca, i zoti e shet tellalli s’e jep

Nga Çapajev Gjokutaj Ka diçka kontraversale: shkencëtarët thonë se nuk ka prova bindëse që astrazeneca shkakton tromboza, politikanët nxitojnë të pezullojnë përdorimin e saj; institucione të populluara nga shkencëtarë si OBSh deklarojnë se dobitë e kësaj vaksine i tejkalojnë dukshëm rreziqet potenciale, por shumë shtetete të BE- së, përfshirë dhe Gjermaninë e Francën, kanë pezulluar […]

Politike

Ilir Beqaj refuzoi të paguante 10 mln lekë, GJKKO: SPAK t’u japë të ish-ministrit aktet pa pagesë

GJKKO ka urdhëruar SPAK t’i vërë në dispozicion Ilir Beqajt, aktet e dosjes  së hetimit për sterilizimin, në menyreë elektronike dhe pa pagesë. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri  refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Edhe vetë ish-ministri Beqaj, në një prononcim për gazetarët konfirmoi dicka të tillë, ku shpreh se “gjykata […]

Sulmet e Metës ndaj Altin Dumanit, reagon drejtuesi i ambasadës amerikane, Wisner: Shqetësuese! Shqiptarët duan drejtësi dhe kjo është boll e qartë për këdo

Duke marrë nga shkasë nga sulmet e kryetarit të Partisë së Lirisë, Ilir Meta në drejtim të kreut të Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani, i ngarkuari me punë në ambasadën amerikane në Tiranë, David Wisner, thekson se sulme të tilla janë shqetësuese. “Është shqetësuese të shohësh ato lloj sulmesh që kemi parë. Nuk kanë vend […]

Shkencë dhe jetë

Bëni paqe me të kaluarën, ose do ta shkatërroni të tashmen tuaj

1. Dashuria për veten rregullon gjërat që të tjerët i thyejnë. Raportet me njerëzit e tjerë shpesh bëhen tëngatërruara dhe përfundojmë të lënduar, ama në fund të fundit nuk duhet të mungojë asnjëherë dashuria për veten. Është e vetmja që mbetet pas çdo momenti trishtimi dhe duhet të shërbejë për të mbyllur plagët që lënë të tjerët. 2. Bëni paqe me të kaluarën, ose do të shkatërroni të tashmen tuaj. E shkuara shpesh bëhet një pengesë e fuqishme e progresit tonë, […]

Na Ndiqni!