Rama pas vendimit të EMA për Astrazeneca: Vaksinim për të shkëputur hallkën e zinxhirit të infektimeve dhe të dalim nga tuneli i pandemisë

Aktualitet Kryesore Politikë Sociale

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) njoftoi sot se nuk ka asnjë provë që vaksina AstraZeneca të shkaktojë mpiksje të gjakut, për këtë arsye ajo nxiti shtetet që kanë siguruar doza të kësaj vaksine, të rinisin qetësisht injektimin në popullatë.Pas këtij vendimi, ka ardhur dhe një reagim nga kryeministri Edi Rama, i cili përmes një postimi në rrejte sociale, shkruan se tashmë mbetet që të mos ndërpritet procesi i vaksinimit në mënyrë që të shkëputet hallka e zinxhirit të infektimeve .

“Agjencia Europiane e Barnave (EMA) konfirmon pas verifikimeve të kryera, Sigurinë dhe Efektshmërinë e vaksinës ASTRAZENECA
Vaksinim, vaksinim, vaksinim për të këputur sa më shumë hallka të zinxhirit të infektimeve dhe për të dalë përfundimisht nga tuneli i pandemisë, ku ka nisur të duket drita ”, shkroi kryeministri Rama.

Kujtojmë se Shqipëria ka siguruar mbi 40 mijë doza të vaksinës së prodhuar nga AstraZeneca, e cila është përdorur për mësuesit në të gjithë territorin e vendit.

 

Share: