Ilir Beqaj refuzoi të paguante 10 mln lekë, GJKKO: SPAK t’u japë të ish-ministrit aktet pa pagesë

GJKKO ka urdhëruar SPAK t’i vërë në dispozicion Ilir Beqajt, aktet e dosjes  së hetimit për sterilizimin, në menyreë elektronike dhe pa pagesë. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri  refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Edhe vetë ish-ministri Beqaj, në një prononcim për gazetarët konfirmoi dicka të tillë, ku shpreh se “gjykata […]

Continue Reading

Sulmet e Metës ndaj Altin Dumanit, reagon drejtuesi i ambasadës amerikane, Wisner: Shqetësuese! Shqiptarët duan drejtësi dhe kjo është boll e qartë për këdo

Duke marrë nga shkasë nga sulmet e kryetarit të Partisë së Lirisë, Ilir Meta në drejtim të kreut të Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani, i ngarkuari me punë në ambasadën amerikane në Tiranë, David Wisner, thekson se sulme të tilla janë shqetësuese. “Është shqetësuese të shohësh ato lloj sulmesh që kemi parë. Nuk kanë vend […]

Continue Reading

Irena Gjokës i përfundoi mandati, Erjon Bani zgjidhet zëvendëskryetar i GJKKO-së. Ja sa vota mori

Erjon Bani, do të jetë Zëvendëskryetar i Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, pas përfundimit të mandatit në këtë detyrë, të gjyqtares Irena Gjoka. Bani arriti të siguronte 6 vota përballë Erjon Çelës, ndërsa ky i fundit vetëm 3, nga votimi me 9 gjyqtarë të pranishëm. Po ashtu, […]

Continue Reading

SPAK nis hetimet ndaj Drejtorit të Tatimeve, Ceno Klosi! Sekuestrohen celularët e disa prej vartësve të tij

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka  nisur hetimet ndaj Drejtorit të Përgjithshëm të Tatimeve, Ceno Klosi. Burime të Panorama.al bëjnë të ditur se SPAK ka sekuestruar edhe celularët e disa prej vartësve të tij.   Po ashtu mësohet se SPAK po heton kreun e Tatimeve, Ceno Klosi pas dy kallëzimeve […]

Continue Reading

Armët bërthamore, rreziku që na kanoset të gjithëve

Në mediat shqiptare koncepti i armëve bërthamore nuk trajtohet sa duhet, thjesht gjen vend në mënyrë indirekte në pasqyrimin e lajmeve nga bota, duke u paraqitur telegrafikisht dhe përmes klisheve gjuhësore, ku kryesori mbetet togfjalëshi “rreziku i armëve bërthamore”. Ndërgjegjësimi mbi këtë rrezik mungon plotësisht dhe informacioni mbi energjinë bërthamore e rrezatimin mbetet i paqartë […]

Continue Reading

Kërcënohet me mesazh Vjosa Osmani

Dikush e ka kërcënuar kryetaren e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmanin, përmes një mesazhi në gjuhën angleze në rrjetin social Twitter Burime të Gazetës Express kanë treguar se cak i këtij kërcënimi ka qenë kryeparlamentarja Vjosa Osmani. Por siç merr vesh Express, rastin në polici nuk e ka lajmëruar vetë Osmani, por dikush nga stafi […]

Continue Reading

Gjykata e Apelit nuk i jep pafajësinë Saimir Tahirit, dosja rikthehet për rigjykim në shkallën e parë

Gjykata e Apelit shprehet se nuk mund të japë një vendim dënimi ndërkohë që nuk është bërë asnjë hetim për akuzën e shpërdorimit të detyrës, për të cilën shkalla e parë e dënoi ish-ministrin. Kjo akuza, pra e shpërdorimit të detyrës, Apeli thotë se është shpikur nga gjykata e shkallës së parë, pasi nuk është diskutuar […]

Continue Reading

Albin Kurti kërcënohet me jetë: :”10 milion për kokën e tij”. Lëvizja Vetëvendosje bën denoncimin në polici

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti është kërcënuar me jetë përmes rrjetit social Facebook. Një person me emrin e Facebook-ut, Daniel Arianitti, ka shkruar se jep shpërblim prej 10 milionë eurove në këmbim “të kokës së Albinit”. Ai e ka krahasuar Kurtin me ish-liderin e Kubës, Fidel Castro. “10 milionë euro kush ma sjell […]

Continue Reading

Ndëshkohen ashpër shkelësit e karantinës, 2 të arrestuar, 45 gjoba dhe 10 mjete të bllokuara në 24 orë

Policia vijon kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin janë evidentuar 10 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje […]

Continue Reading

Shtetrrethimi/ Policia ndëshkon qytetarët e pabindur, gjoba dhe sekuestrim mjeteve lëvizëse

Policia vijon kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, janë evidentuar 25 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje […]

Continue Reading