Nafta në Shpirag, zv/Dekani i Fakultetit të Gjeologji dhe minierava: Nuk duhet marrë me eufori

Zv/ Dekani i Fakultetit të Gjeologjisë dhe Minierave, Irakli Prifti i ftuar në studion e emisionit “Sintezë” në News24 ka folur për pasuritë nëntokësore të Shqipërisë. Prifti u shpreh se në zonën e shumëpërfolur të Shpiragut është marrë një e dhënë që sipas tij është premtuese, edhe pse nuk duhet marrë me eufori. Sipas tij […]

Continue Reading

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko: Ekonomia pritet të shënojë rënie si pasojë e pandemisë, do rritet papunësia

Gent Sejko, guvernatori i Bankës së Shqipërisë, nga foltorja e Kuvendit është shprehur se pandemia e Covid-19 ka goditur fort ekonominë shqiptare.     “Pandemia dhe masat për kontrollin e saj kanë dhënë goditje të fortë për familjet dhe biznesin. Ekonomia pritet që të shënojë rënie, rritje të papunësisë dhe përkeqësim të situatës financiare dhe shtim […]

Continue Reading

Projekte madhore në investimet publike, gati koncesioni Milot- Fier 1.18 miliardë euro, Rama: Një aks rrugor për ëndrrat, shpresat dhe premtimet, zgjodhëm PPP për të mos pritur në pafundësi

Kryeministri Edi Rama ka thënë se aksi Milot- Fier do të jetë me pagesë por do të ketë dhe rrugë pa pagesë me kushte të tjera dhe mundësi të tjera. Ai thotë se koncesioni i rrugës kap vlerën e 1.18 miliardë euro dhe se ky është një hap para i qeverisë i cili nuk do […]

Continue Reading

Jorida Tabaku shpjegon programin ekonomik të PD: Reduktim qeverisë së madhe dhe taksave që i zënë frymën biznesit

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ishte sot e ftuar në konferencën për klimën e biznesit, ku Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi indeksin e biznesit për vitin 2019. Ndërsa klima e biznesit në vend është në rënie, Tabaku vuri në pah problemet e qeverisë aktuale, ndërsa prezantoi edhe planin ekonomik të Partisë Demokratike, që sipas […]

Continue Reading

Ekonomistët mendojnë ende se ekonomia është më e mira

MOISÉS NAÍM Dhjetë vjet më parë, një vëzhgim i botuar në Revistën e Perspektivave Ekonomike arriti në konkluzionin se 77 përqind e kandidatëve për doktoraturë në programet kryesorë ekonomikë në Amerikë binin dakord se “ekonomia është më shkencorja, ndër shkencat sociale”. Në dekadën që pasoi, një krizë e rëndë ekonomike shkundi ekonominë globale, dhe shumica […]

Continue Reading

Paketa konjukturore: Gjermania në krye të shteteve evropiane

Gjermania kalon një hap përpara fqinjëve me paketën e re konjukturore. Masat e emergjencës pasohen nga fonde e ulje taksash për të ndihmuar ekonominë pas Covid-19, shkruan Auron Dodi.      Gendarmenmarkt në qendër të Berlinit i boshatisur në ditët e Covid-19 Paketën konjukturore e pritën me duartrokitje shumë ekonomistë në Gjermani. Të kënaqura janë edhe […]

Continue Reading