Ilir Beqaj refuzoi të paguante 10 mln lekë, GJKKO: SPAK t’u japë të ish-ministrit aktet pa pagesë

GJKKO ka urdhëruar SPAK t’i vërë në dispozicion Ilir Beqajt, aktet e dosjes  së hetimit për sterilizimin, në menyreë elektronike dhe pa pagesë. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri  refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Edhe vetë ish-ministri Beqaj, në një prononcim për gazetarët konfirmoi dicka të tillë, ku shpreh se “gjykata […]

Continue Reading

Sulmet e Metës ndaj Altin Dumanit, reagon drejtuesi i ambasadës amerikane, Wisner: Shqetësuese! Shqiptarët duan drejtësi dhe kjo është boll e qartë për këdo

Duke marrë nga shkasë nga sulmet e kryetarit të Partisë së Lirisë, Ilir Meta në drejtim të kreut të Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani, i ngarkuari me punë në ambasadën amerikane në Tiranë, David Wisner, thekson se sulme të tilla janë shqetësuese. “Është shqetësuese të shohësh ato lloj sulmesh që kemi parë. Nuk kanë vend […]

Continue Reading

Zbardhet vendimi i Gjykatës së Lartë për vulën e Partisë Demokratike: Këto janë shkeljet që kreu Gjykata e Apelit

Gati tre muaj pas vendimit, Gjykata e Lartë ka zbardhur arsyet që prishi vendimin e Gjykatës së Apelit për vulën e Partisë Demokratike të Shqipërisë. Në vendimin prej 36 faqesh, Kolegji i Gjykatës së Lartë vlerëson se rekursi i paraqitur nga pala kërkuese në këtë gjykim, Partia Demokratike e Shqipërisë, përfaqësuar nga Komisioni i Rithemelimit […]

Continue Reading

Statuti i ri/ Zbardhet roli i kryetarit të PD, Basha s’ka asnjë detyrim të japë dorëheqje nëse humb zgjedhjet

Zbardhen disa nga vendimet që u morën sot në Kuvendin Kombëtar të PD-së zyrtare. Gazetari Osman Stafa ka siguruar për BalkanWeb statutin e PD-së, ku reflektohen disa ndryshime. Mes këtyre pikave që përcakton statuti, në nenin 45, flitet për rolin e kryetarit të PD-së, ndërkohë që nuk ka asnjë pikë që e detyron atë që […]

Continue Reading

Rama pas vendimit të EMA për Astrazeneca: Vaksinim për të shkëputur hallkën e zinxhirit të infektimeve dhe të dalim nga tuneli i pandemisë

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) njoftoi sot se nuk ka asnjë provë që vaksina AstraZeneca të shkaktojë mpiksje të gjakut, për këtë arsye ajo nxiti shtetet që kanë siguruar doza të kësaj vaksine, të rinisin qetësisht injektimin në popullatë. Pas këtij vendimi, ka ardhur dhe një reagim nga kryeministri Edi Rama, i cili përmes një […]

Continue Reading

Yuri Kim: Kapaciteti më i madh në SPAK do të thotë më pak mundësi për të fshehur të paskrupujt

Numri i prokurorëve të SPAK shkoi në 13, pas betimit të Manjola Kajanës. Pas betimit të saj ka reaguar edhe Ambasada amerikane në Tiranë. Ambasadorja Yuri Kim ka përshëndetur shtimin e kapaciteteve të Prokurorisë së Posaçme me prokurorë të rinj, ndërsa ka dërguar tjetër mesazh për politikanët. Sipas saj, reforma në drejtësi nuk ndalet dhe […]

Continue Reading

Presidenti Meta thirrje politikës: Të përmbushen kushtet për çeljen e negociatave, koha për vepra të mira është tani

Presidenti Ilir Meta i bën thirrje gjithë politikës shqiptare të mos humbasë më asnjë minutë në përmbushjen e kushteve thelbësore për çeljen e negociatave. Teksa ndalet dhe te situata e përkeqësuar e pandemisë së koronavirusit, Kreu i Shtetit thekson se “Verbëria për mbajtjen apo marrjen me çdo çmim të pushtetit na ka bërë që të dukemi […]

Continue Reading

Pavarësia e SHBA mbush 244 vjet, Ambasadorja Yuri Kim: I qëndrojmë në krah Shqipërisë, ta bëjmë aleate më të fortë

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë Yuri Kim ka përcjellë një mesazh urimi me rastin e Ditës së Pavarësisë së SHBA-ve.   Kim shprehet se ky festim këtë vit s’është si të tjerët pasi Covid po na ndalon të festojmë nën një çati 244-vjetorin e Pavarësisë. Ndër të tjera, Kim shton se SHBA do qëndrojë krah […]

Continue Reading

Kërcënohet me mesazh Vjosa Osmani

Dikush e ka kërcënuar kryetaren e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmanin, përmes një mesazhi në gjuhën angleze në rrjetin social Twitter Burime të Gazetës Express kanë treguar se cak i këtij kërcënimi ka qenë kryeparlamentarja Vjosa Osmani. Por siç merr vesh Express, rastin në polici nuk e ka lajmëruar vetë Osmani, por dikush nga stafi […]

Continue Reading