Ilir Beqaj refuzoi të paguante 10 mln lekë, GJKKO: SPAK t’u japë të ish-ministrit aktet pa pagesë

GJKKO ka urdhëruar SPAK t’i vërë në dispozicion Ilir Beqajt, aktet e dosjes  së hetimit për sterilizimin, në menyreë elektronike dhe pa pagesë. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri  refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Edhe vetë ish-ministri Beqaj, në një prononcim për gazetarët konfirmoi dicka të tillë, ku shpreh se “gjykata […]

Continue Reading

Sulmet e Metës ndaj Altin Dumanit, reagon drejtuesi i ambasadës amerikane, Wisner: Shqetësuese! Shqiptarët duan drejtësi dhe kjo është boll e qartë për këdo

Duke marrë nga shkasë nga sulmet e kryetarit të Partisë së Lirisë, Ilir Meta në drejtim të kreut të Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani, i ngarkuari me punë në ambasadën amerikane në Tiranë, David Wisner, thekson se sulme të tilla janë shqetësuese. “Është shqetësuese të shohësh ato lloj sulmesh që kemi parë. Nuk kanë vend […]

Continue Reading

Kullë 23 katëshe pas Teatrit, bashkia i dhuron “Fushës” 1,266 m2 tokë publike

Pasi dështuan të realizojnë ligjin special për ndërtimin e teatrit të ri kombëtar dhe kullave pas tij, sipërmarrësi Shkëlqim Fusha dhe qeveria shqiptare kanë hartuar një plan të ri. Një kullë 23 katëshe do të ngrihet pas Teatrit Kombëtar, mbi një sipërfaqe publike prej 1,266 m2, të cilën Bashkia Tiranë e “dhuron” përmes një marrëveshje […]

Continue Reading

Irena Gjokës i përfundoi mandati, Erjon Bani zgjidhet zëvendëskryetar i GJKKO-së. Ja sa vota mori

Erjon Bani, do të jetë Zëvendëskryetar i Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, pas përfundimit të mandatit në këtë detyrë, të gjyqtares Irena Gjoka. Bani arriti të siguronte 6 vota përballë Erjon Çelës, ndërsa ky i fundit vetëm 3, nga votimi me 9 gjyqtarë të pranishëm. Po ashtu, […]

Continue Reading

Nafta në Shpirag, zv/Dekani i Fakultetit të Gjeologji dhe minierava: Nuk duhet marrë me eufori

Zv/ Dekani i Fakultetit të Gjeologjisë dhe Minierave, Irakli Prifti i ftuar në studion e emisionit “Sintezë” në News24 ka folur për pasuritë nëntokësore të Shqipërisë. Prifti u shpreh se në zonën e shumëpërfolur të Shpiragut është marrë një e dhënë që sipas tij është premtuese, edhe pse nuk duhet marrë me eufori. Sipas tij […]

Continue Reading

SPAK nis hetimet ndaj Drejtorit të Tatimeve, Ceno Klosi! Sekuestrohen celularët e disa prej vartësve të tij

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka  nisur hetimet ndaj Drejtorit të Përgjithshëm të Tatimeve, Ceno Klosi. Burime të Panorama.al bëjnë të ditur se SPAK ka sekuestruar edhe celularët e disa prej vartësve të tij.   Po ashtu mësohet se SPAK po heton kreun e Tatimeve, Ceno Klosi pas dy kallëzimeve […]

Continue Reading

Zbardhet vendimi i Gjykatës së Lartë për vulën e Partisë Demokratike: Këto janë shkeljet që kreu Gjykata e Apelit

Gati tre muaj pas vendimit, Gjykata e Lartë ka zbardhur arsyet që prishi vendimin e Gjykatës së Apelit për vulën e Partisë Demokratike të Shqipërisë. Në vendimin prej 36 faqesh, Kolegji i Gjykatës së Lartë vlerëson se rekursi i paraqitur nga pala kërkuese në këtë gjykim, Partia Demokratike e Shqipërisë, përfaqësuar nga Komisioni i Rithemelimit […]

Continue Reading