Cili ishte revolucioni politik më i rëndësishëm i shekullit XX?

Është e vështirë të thuhet se cili revolucion ishte më i rëndësishmi, qoftë edhe sepse historianët ende nuk pajtohen se çfarë janë në të vërtetë revolucionet. Nëse rëndësia përcaktohet në terma të shtrirjes ndërkombëtare, atëherë revolucionet komuniste të Rusisë dhe Kinës do të ishin dy pretendentët më të fortë. Në vend që të kërkojnë ngjashmëri […]

Continue Reading

DASH: Qeveritë nuk duhet të përdorin pandeminë si shkas për shtypjen e njerëzve dhe ideve

Departamenti amerikan i Shtetit tha të hënën se Shtetet e Bashkuara mbështesin demokracinë, qeverisjen e mirë dhe të drejtat e njeriut në kohën e pandemisë dhe qeveritë nuk duhet të përdorin sëmundjen si shkas për të shtypur të drejtat e njeriut dhe idetë. Në një komunikatë të Departamentit Amerikan të Shtetit thuhet e “shoqëritë që […]

Continue Reading

Kina thotë se njoftoi menjëherë OBSH-në për shpërthimin e koronavirusit Copy

Kina thotë se njoftoi menjëherë Organizatën Botërore të Shëndetit dhe palët e tjera përkatëse për shpërthimin e koronavirusit. Në një raport të botuar të dielën që përshkruan veprimet e Kinës në luftimin e epidemisë së koronavirusit, Zyra e Këshillit Shtetëror të vendit thotë se “Kina njoftoi menjëherë Organizatën Botërore të Shëndetit dhe vendet përkatëse dhe […]

Continue Reading

OBSH tregon provat e reja: Nuk përjashtohet transmetimi përmes ajrit i koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ka prova të reja që sugjerojnë se koronavirusi mund të përhapet nga grimca të vogla të mbetura në ajër. Transmetimi përmes ajrit nuk mund të përjashtohet në ambiente të mbushura me njerëz, të mbyllura ose të keq-ajrosura, deklaroi Benedetta Allegranzi, udhëheqëse teknike për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve pranë […]

Continue Reading

Trump bën deklaratën e çuditshme: 99% e rasteve me koronavirus janë plotësisht të padëmshme

Presidenti amerikan Donald Trump tha të shtunën pa pasur prova konkrete se 99% e rasteve të koronavirusit “janë krejtësisht të padëmshëm” gjatë fjalës së tij në Lawn South House të Shtëpisë së Bardhë, në të cilën ai kërkoi të minimizojë numrin e fundit të rasteve me Covid-19. Deri më tani kemi testuar, gati 40 milion […]

Continue Reading

Rëndohet situata nga COVID-19 në Kosovë, Vjosa Osmani: Jetët e njerëzve nuk janë numra, mbrojtja e jetës prioritet mbi prioritetet

Kryeparlamentarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani e ka konsideruar ditë të rëndë sot për Kosovën pas regjistrimit të 6 viktimave nga COVID-19, si asnjëherë më parë. Osmani thotë se tashmë prioritet duhet të jetë jeta e qytetarëve, dhe jo ekonomia e fushat e tjera. Ajo shton se koronavirusi vret, dhe askush nuk duhet të […]

Continue Reading

Pavarësia e SHBA mbush 244 vjet, Ambasadorja Yuri Kim: I qëndrojmë në krah Shqipërisë, ta bëjmë aleate më të fortë

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë Yuri Kim ka përcjellë një mesazh urimi me rastin e Ditës së Pavarësisë së SHBA-ve.   Kim shprehet se ky festim këtë vit s’është si të tjerët pasi Covid po na ndalon të festojmë nën një çati 244-vjetorin e Pavarësisë. Ndër të tjera, Kim shton se SHBA do qëndrojë krah […]

Continue Reading