Prof.dr Artan Boriçi, shqiptari i CERN që shtroi rrugën e integrimit të shkencës shqiptare në eksperimentin e madh

Në 3 vjetorin e ndarjes nga jeta të fizikantit të shquar shqiptar, Akademikut, prof.dr. Artan Boriçi, po sjellim për lexuesit një intervistë që ai bëri para 14 vitesh, ndërkohë që zhytej në botën e ‘Grimcës së Zotit’, eksperimentit më të madh të shkencës, ai i CERN-it. Boriçi ishte edhe shqiptari i aplikimit më të madh […]

Continue Reading

Flet Ambasadorja e SHBA Yuri Kim: Liderët politikë në Shqipëri të bashkëpunojnë për të mirën e vendit

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka dhënë një intervistë për gazetën shqiptaro-amerikane Illyria, ku ka folur për tre prioritetet që ka gjatë mandatit të saj në Shqipëri. “Ajo që kam parë në Shqipëri është guxim, këmbëngulje dhe shpresë. Nuk është rastësi që të dy vendet tona kanë zgjedhur shqiponjën si simbolin tonë kombëtar ” tha […]

Continue Reading

INTERVISTA / Tre dekada pas rënies së Murit: Reflektimi i Presidentit Moisiu për Shqipërinë e tranzicionit, në 2049 Shqipëria një Zvicër e vogël në Ballkan

Me këtë intervistë të Ish-Presidentit të Republikës në periudhën 2002-2007, Dr. Alfred Moisiu, bota.al nis serinë e intervistave dhe refleksioneve me titull: “Tranzicioni: Çfarë shkoi mirë? Çfarë shkoi keq?”, në kuadër të Programit të Promovimit të Tranzicionit të Republikes Çeke, një projekt i cili përkon edhe me 30-vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit. Presidenti […]

Continue Reading

Letrat sekrete të E. Heminguejt

Gjashtë dekada më vonë dosjet e librarisë dhe muzeut “Xhon F. Kenedi” në Boston, që mbajnë mijëra letra dhe dokumente të Ernest Heminguej-it, janë hapur. Prej më shumë se dy javësh i janë nënshtruar procesit të restaurimit. Specialistët kanë vetëm një synim: “t’i shpëtojnë nga degradimi”. E gjitha kjo ndodh gjashtë dekada pas largimit nga […]

Continue Reading

Reagon Gjinushi pas refuzimit të Metës: Nuk e jap dorëheqjen, edhe vetë Presidenti ka kandiduar duke qenë kryetar

Në një intervistë për Top Channel, Skënder Gjinushi, e quajti dekretin e presidentit të pavlefshëm dhe se zgjedhjet janë legjitime.   “Rezultati i zgjedhjeve është bërë publikisht i njohur dhe zyrtarisht dhe ligjërisht. Dhe është një rezultat i pa cënuar dhe i paprekur nga askush. Presidenti i Republikës nuk mund ta zhbëjë procesin zgjedhor të […]

Continue Reading

Diplomohet në Akademinë e Marinës Amerikane një oficer shqiptar

Akademia e Marinës Amerikane është ndër institucionet më prestigjoze që përgatit kuadro-elitë të ushtrisë amerikane. Mario Trupja, është studenti i dytë shqiptar që diplomohet nga kjo akademi dhe që do të shërbejë me forcat detare shqiptare në kuadër të një programi që mundëson aftësimin e një brezi të ri ushtarakësh në vendet antare të Natos. […]

Continue Reading